Ostatní akce
Muzejní exkurze s přírodovědci Za opály do okolí Žichova
Na polích u Lužického potoka a u vrchu Svinky budeme hledat opály a krystalky augitu. V botanické části exkurze se podíváme, co kvete na podzim na stepích, a zkusíme najít krásné hvězdnice. Exkurzi povedou kurátoři O. Janeček (geologie) a B. Čepelová (botanika). Sraz mezi Žichovem a Mirošovicemi, na polní cestě vedoucí ze silnice č. 257 k vodní nádrži Lužice II (50.490351N, 13.797467E). Předpokládaný konec kolem 14 hod. Akce se koná za každého počasí. Terénní obuv, případně kladívko sebou. Vstupné dobrovolné. Dotazy na tel. 704 784 506.
Muzejní exkurze s přírodovědci Za granáty na Granátku
Na potoce Granátka a okolních polích se naučíme hledat a rýžovat granáty. Exkurzi povede kurátor muzea O. Janeček a uměním rýžování vás provede P. Šulcek. Sraz v 9.30 na malém parkovišti pod vrchem Kuzov přímo u potoka Granátka (50.47447N, 13.90138E). Předpokládaný konec kolem 14 hod. Akce se koná za každého počasí. Holínky, případně rýžovací pánev sebou. Vstupné dobrovolné. Dotazy na tel. 704 784 506.
Po stopách prvního pochodu KČT Louny z roku 1894
V sobotu 15. června se konal u příležitosti 130. výročí založení lounského odboru KČT výlet Po stopách prvního pochodu KČT Louny z roku 1894. Akcie proběhla ve spolupráci Oblastního muzea v Lounech a lounského odboru KČT. Nejprve se turisté sešli před hotelem Koruna na lounském náměstí, odkud vyráželi i naši předchůdci na svůj první výlet 10. června 1894 a udělali jsme společnou fotografii více než tří desítek členů a nadšenců.
Komentovaná prohlídka
Dovolujeme si Vás pozvat na komentovanou prohlídku naším městem
Za historickými nápisy do kostela sv. Mikuláše
Netradiční prohlídka lounskou památkou, kdy nás budou zajímat hlavně nápisy. Jsou jak oficiálního charakteru, tak zejména neoficiální, které se na zdech chrámu dochovaly v nebývalém množství už ze 16. a 17. století. Nejnovější průzkumy v tomto ohledu nečekaně prokázaly jedinečnost lounského kostela. Provází Mgr. Ing. Jan Mávr.
Muzejní exkurze s přírodovědci – Nejen za orchidejemi Českého středohoří II
Vypravíme se na významnou lokalitu Houžetín u Dřevců s výskytem více druhů orchidejí s odborníkem RNDr. V. Vlačihou. Poté zamíříme na známou lokalitu krystalů čedičového amfibolu a zrnek vzácného modrého hauynu v Lukově. Sraz je v 9:30 na odbočce červené turistické značky na Houžetín, nedaleko rozcestníku Dřevce (50.49506N, 13.86801E). Délka trasy přibližně 5 km. Předpokládaný konec kolem 14 hod. Akce se koná za každého počasí. Vstupné dobrovolné. Doporučené vybavení: turistická obuv, kladívko. Dotazy na tel. 777 466 164.
Nabídka výukového programu a komentované prohlídky
Nabízíme školám a dalším dětským kolektivům zajímavý program o orchidejích, v rámci výstavy Orchideje Českého středohoří. Přijďte si zpestřit závěr školního roku a dozvědět se více o těchto krásných a fascinujících rostlinách. Program má délku maximálně 1,5 hod, po domluvě může být kratší. Pro více informací kontaktujte kurátorku výstavy B. Čepelovou (botanik@muzeumlouny.cz, 777 466 164).
XIII. Lounská Muzejní noc – Mexiko
Ve spolupráci s dalšími institucemi Vás opět zveme na tradiční večerní program, tentokrát na téma MEXIKO. Čekají vás přednášky o Benediktu Roezlovi, který v Mexiku sbíral orchideje, a o indiánském národu běžců, kteří pravidelně zdolávají několika set kilometrové vzdálenosti.
Bylo tu…, není tu… Příběh jednoho domu
Bořek Zasadil ve spolupráci s J. Tošnerem a lounským muzeem zve na další ročník výstavy historických fotografií pod širým nebem. Tentokrát na Mírovém náměstí před domem čp. 311.
Noc kostelů
Na akci pořádané lounskou farností v chrámu sv. Mikuláše muzeum vystaví nově získaný obraz sv. Jana Nepomuckého z odstraněného postranního oltáře.
Komentovaná prohlídka
Přijďte objevit krásu českých orchidejí s kurátorkou výstavy a botaničkou Barborou Čepelovou. Dozvíte se zajímavosti o orchidejích, které se na výstavě nedočtete. Zveme vás na komentovanou prohlídku výstavy Za orchidejemi Českého středohoří v úterý 21.5. od 17 hodin.
Komentovaná prohlídka chrámu sv. Mikuláše
V úterý 7. května od 15:30 h. proběhne komentovaná prohlídka děkanského kostela sv. Mikuláše pro Spolek rodáků a přátel města Loun otevřená i širší veřejnosti.
Muzejní exkurze s přírodovědci – Nejen za orchidejemi Českého středohoří
Navštívíme Třtěnské stráně, kde se seznámíme s naší největší orchidejí i fenoménem bílých strání. Poté se podíváme na slavnou geologickou lokalitu Kamenná slunce u Hnojnic a exkurzi zakončíme na čedičovém Týneckém chlumu u Chraberců. Sraz je v 9:30 ve Třtěně na návsi (50.4216N, 13.8735E). Předpokládaný konec kolem 14 hod. Akce se koná za každého počasí. Vstupné dobrovolné. Doporučené vybavení: turistická obuv (část trasy povede okrajem pole). Dotazy na tel. 777 466 164.
Za jarní květenou i geologií do okolí Měrunic
Vydejte se s muzejními přírodovědci prozkoumat první jarní květy a geologické zajímavosti v okolí Měrunic. Exkurze se koná v NEDĚLI 7.4. Sraz je v 9.30 ve Všechlapech (u Libčevsi) u kapličky (50.45870N, 13.83596E). Odtud vyjdeme na vrch Kamýk s hlaváčky, dalšími jarními druhy rostlin a krásným výhledem. Poté přejedeme do Měrunic, v jejichž okolí zkusíme štěstí na Granátovém vrchu a podíváme se na krásný vějířovitě odlučný čedič. Předpokládaný konec kolem 14 hod. Akce se koná za každého počasí. Doporučené vybavení: turistická obuv. Vstupné dobrovolné. Dotazy na tel. 777 466 164.
Komentovaná prohlídka
Přijďte se ponořit do starých časů, prohlédnout si snímky Loun a okolí z přelomu 19. a 20. století a dozvědět se o počátcích lounského odboru Klubu českých turistů. Provázet Vás bude kurátor Martin Vostřel.
Ozvěny Ekofilmu
EKOFILM je nejstarší mezinárodní filmový festival s tematikou životního prostředí v Evropě. Přijďte se podívat na vítězné filmy loňského ročníku, které představují aktuální témata v ochraně životního prostředí a přírody. Vstupné zdarma. Promítání začíná v 17:30, konec posledního filmu přibližně ve 22 hod. Vstup je možný kdykoliv během promítání.
Přírodovědná exkurze Za švartnou od Kounova po Jedomělice
Na březnové exkurzi prozkoumáme několik historických lokalit těžby černého uhlí z kounovské sloje a pokusíme se nalézt tabulky švartny, ze které ve 2. století př. n. l. Keltové vyráběli šperky. Také se zastavíme u několika památných stromů a možná i u prvních jarních květů. Sraz je v 9:30 v Kounově u obecního úřadu (50.21267, 13.67724). Doporučené vybavení: turistická obuv, teplé oblečení a geologické kladívko. Předpokládaný konec kolem 14 hod. Akce se koná za každého počasí. Vstupné dobrovolné. Dotazy na tel. 777 466 164.
MASOPUST
Tradiční akce pořádaná společně s městskou knihovnou a infocentrem proběhne v úterý 13. února.
Exkurze s přírodovědci
Zveme vás na letošní poslední exkurzi s přírodovědci. Vypravíme se severně od Loun, do okolí Korozluk, Skršína a Dobrčic především za geologickými zajímavostmi, ale i památnou hrušní a dalšími dřevinami.
Komentovaná prohlídka
Přijďte se ponořit do starých časů, prohlédnout si snímky Loun a okolí z přelomu 19. a 20. století a dozvědět se o počátcích lounského odboru Klubu českých turistů. Provázet Vás bude kurátor Martin Vostřel.
Komentovaná prohlídka
Přijďte se ponořit do starých časů, prohlédnout si snímky Loun a okolí z přelomu 19. a 20. století a dozvědět se o počátcích lounského odboru Klubu českých turistů. Provázet Vás bude kurátor Martin Vostřel.
Zveme vás na muzejní exkurzi s přírodovědci – Za houbami do okolí Markvarce.
Ve spolupráci s Houbařským spolkem Žatec vás zveme na mykologickou vycházku. V Markvareckém lese projdeme přibližně 8 km okruh. Kromě seznámení s právě rostoucími druhy hub nebude chybět botanický a geologický komentář.
Autobusem po kostelech
Zájezdem ve spolupráci s lounskou farností provází J. Havrlant. Trasa: Obora – (Počedělice) – Orasice – Koštice – Křesín – Pátek – Radonice – Slavětín – Černčice. Zájemci se hlaste předem na Městském informačním centru, svačinu a turistickou obuv s sebou, odjezd z Komenského nám. v 12.30 h.
Dny evropského dědictví
Příjďte se podívat do muzea v rámci Dnů evropského dědictví. Čeká Vás vstup zdarma do výstavních prostor včetně Muzea Zkamenělý les a Archeoskanzenu Březno.
Exkurze s přírodovědci "Za tajemstvími Dobroměřickéo rybníka a Číčova"
Zářijová exkurze s přírodovědci povede na opravdu zajímavá místa severně od Loun. První se zkusíme suchou nohou podívat na dno Dobroměřického rybníka. Pokud budou dobré podmínky, tak nás čekají neobvyklé rostliny obnaženého dna a ptačí přehlídka. Od rybníka přejedeme do Hořence, kde navštívíme naleziště vínových aragonitů Číčov a hned vedle málo známý granátonosný výskyt u vrchu Svinky. V záloze budou i další mineralogické lokality.
Komentovaná prohlídka
Přijďte se ponořit do starých časů, prohlédnout si snímky Loun a okolí z přelomu 19. a 20. století a dozvědět se o počátcích lounského odboru Klubu českých turistů. Provázet Vás bude kurátor Martin Vostřel.
Reportáž z prázdninové exkurze
Kdo si nenechal ujít prázdninovou exkurzi za nejvzácnějšími rostlinami Džbánu, ten nelitoval. Podívejte se na fotoreportáž. A hlavně se s námi vydejte na další exkurzi. Ta povede za rostlinami a ptáky až na samotné dno Dobroměřického rybníka a dál za krásnými aragonity na vrch Číčov.
Komentovaná prohlídka
Výstava Minerálů vulkánů, aneb Kameny zrozené zemským ohněm, potrvá už jen do neděle 3. září 2023. V úterý 29.8. proběhne komentovaná prohlídka s výkladem autora expozice Oldřicha Janečka.
Vydejte se s námi v sobotu 5.8. na další muzejní exkurzi s přírodovědci, za nejvzácnějšími rostlinami Džbánu.
Na pětikilometrovém okruhu navštívíme chráněná území Smradovna a Cikánský dolík. Uvidíme zde vzácné druhy rostlin, které rostou pouze na několika místech v ČR. Během exkurze se dozvíme i o novinkách v geologické sbírce muzea a zkamenělého lesa.
komentovaná prohlídka: Kostely sv. Petra a 14 sv. Pomocníků
16. muzejní exkurze s přírodovědci – Za granáty na Granátku a za skalní květenou na Kuzově
Z Dřemčic vystoupáme na skalnatý vršek Kuzov, kde si prohlédneme rostliny skal a užijeme si rozhled do krajiny. Z Kuzova sejdeme k potoku Granátka (1 km), kde se naučíme rýžovat granáty. Holínky sebou.
Vítání ptačího zpěvu
Stejně jako loni byl i letos pro Vítání ptačího zpěvu na Lounsku zvolen Písečný vrch, pro mnohé nejkrásnější přírodní lokalita na Lounsku. Na prvního máje bylo krásné počasí a tak na začátek „Vítání“ dorazilo přes 30 lidí. Ornitolog Mirek Bažant chytal ptáky do 4 ornitologických sítí. Chytilo se 13 ptáků, 8 druhů, z nichž všichni sklidili zaslouženou pozornost přihlížejících návštěvníků. Nejzajímavější z „úlovků“ byly zvonek, párek krutihlavů a hlavně dudek. Jeden z krutihlavů měl již kroužek z loňského „Vítání“. Dudka se také podařilo na Písečném vrchu během „Vítání“ chytit již loni, ale tento letošní kroužek neměl a šlo tak o jiného ptáka. Po stažení sítí se nejvytrvalejší ještě vydali nahoru na Písečný vrch, kde pozorovali ptáky dalekohledy a hlavně poslouchali jejich zpěv. Nejvíce se předváděly lindušky lesní, ale podařilo se nám pozorovat i jednoho ze zdejších syslů.
XII. Lounská Muzejní noc – Železnice
exkurze Za největším českým vstavačem na Lískou stráň
Pojďte se příští sobotu 13.5. pokochat krásnými českými orchidejemi, dozvědět se zajímavosti o jarní flóře Džbánu a prozkoumat některé z historických důlních děl s geologem.
Vítání ptačího zpěvu na Písečném vrchu u Bečova
Oblastní muzeum v Lounech ve spolupráci s Českou společností ornitologickou pořádá Vítání ptačího zpěvu na jednom z nejkrásnějších stepních kopců Českého Středohoří na Lounsku. Přijďte se seznámit se zdejšími ptačími obyvateli a poslechnout si jarní zpěv ptáků, který má i dle vědeckých poznatků blahodárný vliv na lidskou psychiku. Součástí "Vítání" bude i ukázka odchytu a kroužkování ptáků.
Přijďte si užít jarní přírodu v okolí Loun na muzejní exkurzi s přírodovědci
Lenešický rybník je významnou jarní tahovou zastávkou pro vodní a mokřadní ptáky, proto jsou právě měsíce časného jara nejlepším časem k jejich návštěvě. Na Oblíku pak navštívíme snad nejbohatší lokalitu na kvetoucí hlaváčky jarní. Po výstupu na vrchol Oblíku, kdy bude okolí jako na dlani, se z výkladu geologa dozvíme, jak zajímavě byl formován reliéf krajiny jihovýchodního cípu Českého středohoří.
MASOPUST
Tradiční akce pořádaná společně s městskou knihovnou a infocentrem proběhne v úterý 21. února.
13. Muzejní exkurze s přírodovědci – Zimní Ohře
Exkurze je pořádána ve spolupráci s Českou společností ornitologickou při příležitosti Světového dne mokřadů, jenž připadá na 2. 2.. Vypravíme se na zimní Ohři nejen za zimujícími ptáky. Sraz 28. 1. v 9.00 na návsi ve Stekníku (50.3247N, 13.6229E). Předpokládaný konec kolem 13 hod. Nutné vlastní auto k přesunům. Akce se koná za jakéhokoliv počasí. S sebou dalekohled. Vstupné dobrovolné. Dotazy na telefonu 777 862 231.
Komentovaná prohlídka
Dovolujeme si Vás pozvat na komentovanou prohlídku expozice Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera – Lounsko a turistika před 100 lety, která se uskuteční ve čtvrtek 12. ledna od 17.00 v lounském muzeu v domě Sokolů z Mor. Přijďte se podívat na 136 vybraných fotografií velkého turisty a vynikajícího fotografova Karla Goszlera. Provázet Vás bude kurátor Martin Vostřel.
Vánoční dílna
čtvrtek 15.00-18.00
Vánoční dílna
Již tuto sobotu si přijďte od 14 do 17 hod. se svými dětmi nebo i sami vyrobit staročeský perník mačkaný do fromy, svíčku ze včelí plástve a máčenou svíčku ze včelího vosku, které si pak odnesete domů. Přibližný čas na výrobu všech tří věcí je zhruba hodina, ale záleží na Vaší zručnosti. Cena za materiál na tři výrobky pro jednu osobu je 80 Kč, v rámci toho můžete navštívit výstavu Medové Vánoce. Těšíme se na Vás!
BETLÉMSKÉ SVĚTLO
Cesta BETLÉMSKÉHO SVĚTLA k lidem v Lounech a okolí o Vánocích 2022
Tuchořické vápence - 12. muzejní exkurze s přírodovědci
Tentokrát spolu s přírodovědci lounského muzea navštívíte nejznámější paleontologickou lokalitu Lounska v Tuchořicích, bohatou na měkkýší a savčí faunu v třetihorních sladkovodních vápencích. Dále nás čeká památný dub v Tuchořicích, menhiry v okolí či údolí Hasiny u Lipence. Sraz 26. 11. 2022 v 9.00 na návsi v Tuchořicích (50.2849N, 13.6628E). Předpokládaný konec kolem 13 hod. Nutné vlastní auto k přesunům. Akce se koná za jakéhokoliv počasí. Vstupné dobrovolné. Dotazy na telefonu 777 862 231.
Nabídka pracovní pozice kurátor přírodovědných sbírek - botanik/zoolog
Podrobnosti o vypsané pracovní pozici naleznete v přiloženém dokumentu.
VÁNOCE V MUZEU
sobota 17. prosince 2022, 10 - 17 hodin
Komentovaná prohlídka
Dovolujeme si Vás pozvat na komentovanou prohlídku expozice Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera – Lounsko a turistika před 100 lety, která se uskuteční v úterý 8. listopadu od 17.00 v lounském muzeu v domě Sokolů z Mor.
Výstava o vydře v našem muzeu v plné kráse!
Srdečně Vás zveme na výstavu ICH BIN EIN VYDRA o vydrách a přírodě kolem vody. Čeká Vás mnoho fotek a informací ze života vyder, preparované vydry čekající na pohlazení, mnoho druhů preparovaných ptáků, dětský koutek, akvária s živými rybami a mnoho dalšího. V akváriích uvidíte pořádného sumce, sedm druhů býložravých ryb z českých vod či náš poslední "úlovek" - "smečku" štik, kterou jsme přivezli teprve 28.10. Koukněte na ochutnávku z výstavy ve fotogalerii a hlavně přijďte ! Otevřeno máme od úterý do pátku od 9 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin. Těšíme se na Vás !
Lounští letci RAF
Park U Trati dostal nedávno nové jméno: Park letců RAF. Proto Vás zveme spolu s Jaroslavem Tošnerem na komentovanou procházku do čtvrtě Amerika, kde se narodila řada osobností, které působily v řadách britské Royal Air Force. V muzeu bude následovat přednáška s promítáním fotografií, filmů a diskusí. Sraz v úterý 25. října v 16 hodin u parku za přejezdem v Husově ulici.
11. muzejní exkurze s přírodovědci – Nechranická přehrada od 9.00
od 9.00
MEZINÁRODNÍ DEN ARCHEOLOGIE V ARCHEOSKANZENU BŘEZNO
10.00 – 16.00
Autobusem po kostelech
Již 8. ročník autobusového putování po kostelech tentokrát na trase: Dobroměřice – Raná – Kozly – Měrunice – Třebívlice – Želkovice – (Lahovice) – Chožov – (Nečichy). Provází Jaroslav Havrlant.
Rozhovor v Českém rozhlase
Rozhovor v Českém rozhlase Vltava o výstavě Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera s paní Jarmilou Konrádovou:
KVAŠ
Oslava sklizně a loučení s létem proběhne v Archeoskanzenu Březno v sobotu 17. 9. 2022 od 10 do 17 hodin.
DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ
Akce pořádaná Městským informačním centrem ve spolupráci s dalšími institucemi.
10. sobota s přírodovědci - Výrov reportáž
Pestrý program zářijové exkurze začal na botanické lokalitě Nečemická lada, kde právě během září kvete silná populace ohrožené a zároveň krásné rostliny – hvězdnice chlumní. S hvězdnicemi i další místní květenou nás seznámila botanička Eva Požárová. Z Nečemic jsme se pak přesunuli auty k hradišti Výrov...
Ohlédnutí za osobností
Jsou lidé, jejichž životní pouť lze popsat jednostránkovým textem a na druhé straně potkáváme osobnosti, jejichž život a práce by vydaly na knížku. Do té druhé skupiny bezesporu patří PhDr. Ivana Pleinerová, CSc., která zemřela v Praze 25. srpna.
Komentovaná prohlídka
Ve středu 17. 8. od 17 hodin proběhne komentovaná prohlídka výstavy Pravěk Lounska. Výstavou Vás provede Petr Novák.
Archeologické léto 2022 – zřícenina hradu Pravda
Sobotní prohlídka zříceniny hradu Pravda se z důvodu nemoci nekoná. Prohlídka proběhne ve čtvrtek 25. 8. a v neděli 4. 9. Sraz u mostu před vstupní branou. Více informací a možnost rezervace: arup.cas.cz/…to/
NEKONÁ SE komentovaná prohlídka expozice
Pro nemoc byla zrušena prohlídka expozice Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera.
Komentovaná prohlídka zříceniny hradu Pravda
Komentovaná prohlídka zříceniny hradu Pravda ve čtvrtek 28. července od 14:30. Prohlídka se koná v rámci akce Archeologické léto 2022. Sraz u mostku, vstup zdarma. Možnost rezervace a více informací na stránkách www.arup.cas.cz/archeologicke-leto/.
Posezení Pod věží
Přijďte si posedět na muzejní dvoreček v příjemném prostředí pod věží u kostela. Nabízíme horké a chlazené nápoje a zmrzlinu. V horkých dnech se můžete schovat pod slunečníky.
Archeologické léto 2022
V rámci akce Archeologické léto 2022 se letos vypravíme na zříceninu hradu Pravda. Komentované prohlídky se konají 9. a 28. července, 13. a 25. srpna vždy ve 14:30. Vstup zdarma. Možnost rezervace a více informací na stránkách www.arup.cas.cz/archeologicke-leto/
Komentované prohlídky výstavy Ptačí stavitelé
Výstava Ptačí stavitelé potrvá již jen do 31. 7 . 2022. Srdečně Vás na ni zveme! Komentované prohlídky výstavy můžete navštívit ve středu 6. 7. a v úterý 26. 7.. Výstavou Vás provede kurátor a zoolog muzea Mirek Bažant.
Procházka k 80. výročí heydrichiády v Lounech
Srdečně Vás zveme na komentovanou procházka k 80. výročí heydrichiády v Lounech, která se uskuteční v úterý 28. června 2022 od 17.00. Procházka městem po reáliích, které jsou s tímto výročím spojeny. Sraz zájemců u Pavilonu A (nově Pavilonu Josefa Fouska) na výstavišti, krátká prezentace k tématu v muzeu. Konec na hlavním hřbitově. Provázet Vás bude Jiří Líšťanský.
Komentované prohlídky novými výstavami
V sobotu 25. června je muzeum zdarma otevřeno 10-17 h.,
Slavnostní otevření domu Sokolů z Mor po rekonstrukci
Po třech letech se pro veřejnost opět otevírá dům Sokolů z Mor. V pátek 24. června od 17 hodin spolu s otevřením proběhnou vernisáže:
Neolitica
Velkolepé setkání lidu doby kamenné v Archeoskanzenu Březno již 18. 6. 2022 od 10 do 17 hod.. Čekají Vás archeologické přednášky – Písečný vrch, Bitvy a nájezdy doby kamenné, řemesla a technologie doby kamenné – výroba štípaných nástrojů z pazourku, broušených kamenných sekerek, zpracování kůže, oblékání a tetování v pravěku, archeologická rekonstrukce pravěké bitvy a pohřbu padlých, koncert pravěké kapely Altsteinzeitliche Knochenklangbilder, rituál letního slunovratu, jídlo v době kamenné, ochutnávka vína Kvevri vyráběného pravěkou technologií, dobré občerstvení a mnohé další. Dobrovolné vstupné (doporučené 80/60 Kč, 220 Kč rodinné).
Pozdní jaro na Džbánu
Během další přírodovědné exkurze s přírodovědci lounského muzea vyrazíme do přírodního parku Džbán, kde budou naším hlavním cílem tamní vzácné a zároveň oku lahodící květiny - vzácné orchideje střevíčníky pantoflíčky, kterými je Džbán proslulý, okrotice bílé, a další druhy orchidejí. Krom toho uvidíme také stráně porostlé vytáhlými třemdavami bílými, žáby v přírodní památce Kalivody, staré Kalivodské bučiny, pozůstatky po těžbě Kounovské permokarbonské černouhelné sloje a džbánské opuky.
XI. Lounská Muzejní noc – Voda a příroda
Letošní muzejní noc ve znamení vody a přírody proběhne nejen v lounských muzeích a galeriích, ale také v městské knihovně, loutkovém divadle a výstavy budou i ve třech kostelech. Před zahájením proběhne komentovaná procházka po městě zaměřená na vodu. Lákavá může být i večerní prohlídka nové budovy lounského archivu.
Blšanský chlum - „Pšaňák“ a okolí
Na „Pšaňáku“ na nás budou čekat stráně porostlé modrým lnem rakouským, odkrytá výplň nálevkovitě se rozšiřujícího jícnu sopouchu tvořená vějířovitě uspořádanými, šestibokými sloupy čedičové horniny basanitu a možná i dudek. V případě dobrého počasí bude součástí návštěvy lokality kroužkování ptáků. Na Loužku u Počedělic nás bude čekat lužní les s železitými prameny a hnízda dravců. Navštívíme také nedaleké mrtvé rameno Ohře, které je zajímavým geologickým dokladem vývoje dolního toku Ohře a dynamiky říčního koryta. POZOR!!! tentokrát výjimečně sraz v NEDĚLI 29. 5. v 9:00 na silnici mezi Louny a Blšany u Loun na severním úpatí Blšanského Chlumu (50.34992N, 13.84136E, příjezd na místo nutný od Blšan, příjezd od Loun je kvůli stavebním pracem uzavřený). Vhodné nejen pro rodiny s dětmi. K přesunům mezi lokalitami bude nutné vlastní auto. Koná se za jakéhokoliv počasí. S sebou: oblečení a obuv do terénu, svačinu. Vstupné dobrovolné. Předpokládaný konec kolem 13 hod. Dotazy na telefonu 777 862 231.
Vítání ptačího zpěvu
Tradiční jarní akce, kterou pořádá každoročně Česká společnost ornitologická na mnoha místech republiky. V Lounech je Vítání ptačího zpěvu letos v režii našeho muzea. Čeká Vás naslouchání zpěvu ptáků spojené s jejich odchytem a kroužkováním na jedné z nejcennějších a nejkrásnějších přírodních lokalit Lounska. Sraz 30. 4. v 8:00 na okraji polní cesty vedoucí k Písečnému vrchu ze severu (50.42950N, 13.73512E, viz přiložená mapka). Přibližný konec exkurze ve 12 hod. Možná přijde i dudek!
VI. Muzejní sobota s přírodovědci – Jarní příroda Lounska v barvách Ukrajiny
Srdečně Vás zveme na další exkurzi z našeho cyklu. Název exkurze není samoúčelný. Opravdu jí bude dominovat žlutá a modrá barva v podobě dvou hlavních cílů. Prvním bude pokus o odchyt a kroužkování atraktivního pěvce slavíka modráčka se zářivě modrou náprsenkou. Druhým vrcholem exkurze budou záplavy žlutě kvetoucích rostlin – hlaváčků jarních, které každé jaro pokrývají stepní kopce lounského Středohoří. Konkrétně navštívíme louky pod Oblíkem a Tobiášův vrch. Nebude chybět ani geologická lokalita – bývalý porcelanitový lom u Nečich. Sraz v sobotu 9. 4. v 9:00 u kaple sv. Anny na návsi v Nečichách (50.38568N, 13.81434E). Vhodné nejen pro rodiny s dětmi. K přesunům mezi lokalitami bude nutné vlastní auto. Koná se za jakéhokoliv počasí. S sebou: vhodné oblečení, obuv do terénu, svačinu. Vstupné dobrovolné. Předpokládaný konec kolem 14 hod. Dotazy na telefonu 777 862 231.
V. Muzejní sobota s přírodovědci – Jarní přírodou Lounska – bledule a vodní ptáci
Vypravíme se na Lenešický rybník, který je během jara významnou tahovou zastávkou mnoha pestrobarevných druhů kachen, dále nás čeká rozkvetlý listnatý les plný bledulí a také geologická lokalita vrch Rohatec rovněž u Křesína. Sraz v sobotu 26. 3. v 9:00 v Lenešicích na návsi u starého špýcharu (nedaleko hráze rybníka, 50.37950N, 13.75968E). Vhodné nejen pro rodiny s dětmi. K přesunům mezi lokalitami bude nutné vlastní auto. Koná se za jakéhokoliv počasí. S sebou: teplé oblečení, obuv do terénu, svačinu a dalekohled (pokud máte). Vstupné dobrovolné. Předpokládaný konec až kolem 14 hod. Dotazy na telefonu 777 862 231.
Jarilo
10-16 hod.
IV. Muzejní sobota s přírodovědci
Zimní přírodou Perucka
3. muzejní sobota s přírodovědci a Světový den mokřadů
PF 2022
Vánoce plné klidu a pohody a v novém roce mnoho radosti, úspěchů a hlavně zdraví všem příznivcům Oblastního muzea v Lounech ze srdce přeje celý muzejní kolektiv. A jako malý dárek pro Vás přijměte pozvání do muzea na Štědrý den, kdy je od 10 do 16 hodin otevřeno zdarma.
Šmodrchání lampiček pro Betlémské světlo
Chcete-li, přijďte si ušmodrchat lampičku.
Muzejní sobota s přírodovědci č. 2 již tuto sobotu!
Navzdory nepřízni počasí (ležící sníh) a informacím na pozvánce, jsme se rozhodli, že sobotní exkurze přesto proběhne! Počítejte, prosím, ale s pozměněným programem v délce 2-3 hodiny. Kvůli ležící sněhové pokrývce bohužel odpadá hledání minerálů a zkamenělin na polích. Z tohoto důvodu nebudou potřeba holínky a vybavení na sběr (kladívko atd.). Budeme se pohybovat nejhůře po polních cestách. Těšíme se na všechny statečné účastníky již tuto sobotu v 9:00 u Dobrčic (viz. přiložená mapka).
Výprava do třetihor - exkurze
Během další Muzejní soboty s přírodovědci navštívíme v sobotu 11. 12. po jedné třetihorní mineralogické, paleontologické a geologické lokalitě. U Dobrčic si prohlédneme stěnu bývalého porcelanitového lomu a pak budeme sbírat na poli aragonity. U Korozluk budeme hledat ulity plžů zarostlé ve sladkovodním vápenci. Vhodné nejen pro rodiny s dětmi. Na exkurzi nutno přijet vlastním autem, které bude třeba na kratší přesuny. Sraz v 9:00 u křižovatky silnice a polní cesty před Dobrčicemi (50.4766N, 13.7625E). S sebou: teplé oblečení, terénní obuv nebo holínky (2 lokality nálezů jsou na poli), pracovní rukavice, menší kladívko a kus novin na zabalení nalezených vzorků. Trasa asi 4 km. V případě ležící sněhové pokrývky (nálezy nebudou vidět) nebo silného deště se akce nekoná. Konání ověřujte aktuálně na telefonu 777 580 963.
Louny a náš historik Martin Vostřel v ČT
V 5. díle pořadu České televize Zlatá dvacátá o 20. letech 1. republiky vystoupil muzejní historik PhDr. Martin Vostřel Ph.D a vyprávěl o lounské architektuře ve 20. letech 20. století. Podívejte se na záznam:
Výprava za českými granáty
V rámci cyklu Muzejních sobot s přírodovědci se v sobotu 20. 11. 2021 uskuteční výprava za českými granáty do okolí Měrunic a Podsedic. Vzhledem k delším přesunům v rámci exkurze je nutné přijet vlastním autem. Sraz v 9:00 u kostela v Měrunicích (50.47796N, 13.81671E). Vhodné nejen pro rodiny s dětmi. Během exkurze připraven program pro děti. V rámci exkurze pouze kratší pěší přesuny. S sebou: vhodnou turistickou obuv a oblečení, svačinu, pití. Vstupné dobrovolné. Přibližný konec akce ve 13 hod. V případě velmi nepříznivého počasí ověřujte konání akce na tel. 777 580 963.
Muzejní sobota s přírodovědci
Akce „Hradiště Výrov a okolí“ v rámci cyklu muzejních sobot – 23.10. 2021 – je zrušena z důvodu nemoci.
Komentovaná prohlídka výstavy
od 16.00
KVAŠ
Oblastní muzeum v Lounech Vás zve do Archeoskanzenu Březno u Loun rozloučit se s létem a oslavit sklizeň.
Dny evropského dědictví
Tradiční den otevřených památek proběhne v Lounech v sobotu 18. září. Vstupy do muzejních objektů budou od 10 h. do 17 h. zdarma (dům Pivovarská 189 s přírodovědnými expozicemi a výstavou kramářských tisků, Muzeum Zkamenělý les u Minigolfu, Žatecká brána, Archeoskanzen Březno u Loun).
Nekatolické sakrální stavby Loun
V neděli 29. srpna se koná letní komentovaná procházka městem spojená s prohlídkou kostela Církve československé husitské, Českobratrské církve evangelické a obřadní síně židovského hřbitova. Provází ThLic. Jaroslav Havrlant, Th.D.
Autobusem po kostelech
Sedmý ročník zájezdu, který dříve býval součástí Noci kostelů. Provází J. Havrlant ve spolupráci s Městským informačním centrem a lounskou farností. Trasa: Skupice – Hradiště – Stekník (zámecká kaple) – Liběšice – Nečemice – Pnětluky – Hřivice. Zájemci se hlaste předem na infocentru, svačinu a turistickou obuv s sebou. Rezervace a vstup do zámku 50 Kč. Odjezd je v sobotu 4. září ve 12:30 h. z Komenského nám. (naproti prodejny Billa). Předpokládaný návrat v 18 h.
Komentovaná prohlídka výstavy Svět papírových modelů
Od 17 hod. (v budově muzea č.p. 189)
Prodej papírových modelů
Výstava svět papírových modelů skončila, ale prodej papírových vystřihovánek, které si můžete sami doma sestavit, běží do konce září. K dispozici je výběr z desítek různých vystřihovánek, díky tomu je Oblastní muzeum v Lounech v současnosti místem s největší nabídkou papírových vystřihovánek v Lounech a okolí.
Kotěrova kolonie - nejstarší zahradní město v monarchii
Dovolujeme si Vás pozvat na prohlídku skvostu moderní české architektury ve středu 11. srpna 2021 od 17.00. Začínáme na nároží ulic Dykova a Čeňka Zemana (u mateřské školky). Akce se koná v rámci Roku Jana Kotěry, neboť letos uplyne 150 let od jeho narození.
Archeologické léto 2021 – Žerotín
Nekatolické sakrální stavby Loun
Ve čtvrtek 29. července se koná letní komentovaná procházka městem spojená s prohlídkou kostela Československé církve husitské, Českobratrské církve evangelické a obřadní síně židovského hřbitova. Provází ThLic. Jaroslav Havrlant, Th.D.
X. Lounská Muzejní noc
Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera
NOC KOSTELŮ
V chrámu sv. Mikuláše lounská farnost ve spolupráci s muzeem připravila výstavu Morové rány a jiné epidemie v Lounech.
MUZEUM OTEVŘENO
Od 11. 5. 2021 muzeum otevírá vnitřní výstavní prostory, vchod do muzea je opět z ulice Pivovarská, uličkou mezi budovami čp. 43 a čp. 189. Výstavy jsou pouze v čp. 189.
Archeoskanzen je opět otevřen
Archeoskanzen je opět otevřen, těšíme se na Vaši návštěvu. Informace o otvírací době a hygienických opatřeních najdete na webových stránkách skanzenu.
PF 2021
Krásné a klidné Vánoce, pohodové prožití svátků, v novém roce hodně štěstí, pevné zdraví a stále dobrou náladu, přeje kolektiv Oblastního muzea v Lounech.
PRODEJ VÁNOČNÍCH OZDOB
Prodej skleněných perličkových ozdob byl zahájen. Přijďte si vybrat ozdobu na Váš vánoční stromeček.
MUZEUM OTEVŘENO
Od čtvrtka 3. 12. je muzeum opět otevřeno pro jednotlivé návštěvníky. Těšíme se na Vás.
MLADÝ BADATEL
Z důvodu opatření vlády, proti šíření virové nákazy, je do odvolání kroužek pozastaven.
MLADÝ BADATEL
Muzeum pořádá přírodovědný kroužek, který se koná ve čtvrtek jednou za 14 dní a je určen pro děti ve věku 9 – 15 let. První schůzka 1. 10. 2020 od 15:30 do 17:00. 200,- Kč za pololetí. Zájemci se mohou hlásit, na email: macova@muzeumlouny.cz nebo na tel. 723 866 106. Kapacita omezena.
500 let od položení základů chrámu sv. Mikuláše v Lounech
Ukázka výroby a symbolické položení základního kamene
Sobota 12. září
Tesařský dvůr s dřevěným jeřábem
Historické míchání malty
Kamenická huť
kovář, bednář, hrnčíř-kamnář
Gothien – středověká hudba
kostel sv. Mikuláše otevřen 10–17 h.
19 h. koncert: Schola Gregoriana Pragensis – Sedm dní na Karlově univerzitě
Oblastní muzeum v Lounech otevřeno 10–17 h.
výstava Chrám sv. Mikuláše – koruna města Loun
komentované prohlídky
Prohlídka Kotěrovy kolonie
Dovolujeme si Vám pozvat na prohlídku Kotěrovy kolonie, která se uskuteční v sobotu 29. 8. od 17.00. Provázet Vás bude historik Martin Vostřel. Začínáme „U mašinek“ na rohu ulic Čeňka Zemana a Dykovy ulice.
Vzestup a pád průmyslníka Františka Hýry
Dovolujeme si Vás pozvat na komentovanou prohlídku, věnovanou osobnosti mlynáře a velkoprůmyslníka Františka Hýry, majiteli lounských mlýnů, zakladateli lounského cukrovaru, vlastníku řady mlýnů v Plzni i Chrudimi, spoluzakladateli pivovaru Gambrinus a muži, za nímž přijel na návštěvu i následník trůnu korunní princ Rudolf. Hýra však přepjal své síly a vytvořil dluh ve výši 2 200 000 zlatých. Přijďte si poslechnout nevšední příběh o osudech jeho i jeho synů.
Procházka začíná ve čtvrtek 13. srpna v 17.00 před lounským muzeem.
Cena komentované prohlídky 20 Kč. Provází Martin Vostřel.
Chrám sv. Mikuláše – 500 let od zahájení stavby
Byl autorem projektu Benedikt Rejt? Jak probíhala stavba a jak se chrám během let měnil? Výstavou i kostelem provede a s nejnovějšími výsledky historického bádání seznámí ThLic. Jaroslav Havrlant, Th.D.
Vzestup a pád průmyslníka Františka Hýry
Mezinárodní den muzeí
Otevření muzea
Velikonoční tvoření
Dobrý den naši virtuální návštěvníci,
vzhledem k
okolnostem kolem koronaviru a vyhlášenému nouzovému stavu, muselo dojít
také ke zrušení doprovodných akcí k výstavě „Je libo vejce ?“ – tvořivé
víkendy.
Nebudeme tedy tvořit v muzeu ALE můžete tvořit společně
(děti s rodiči) doma. Stačí si jen stáhnout a vytisknout naše předlohy a
můžete začít.
Upozornění!
Z důvodu mimořádného nařízení vyhlášeného ministerstvem
zdravotnictví ČR v souvislosti s preventivními opatřeními proti šíření
virové epidemie COVID-19 (viz příloha) rušíme následující akce: „Jarilo“ – sobota 21. 03. 2020 (Archeoskanzen Březno u Loun) a festivalovou filmovou projekci „Jeden svět interaktivně: Zemětaje“ – úterý 31. 03. 2020 (OM Louny – sklep domu U Bílého jednorožce – Pivovarská 28).
Děkujeme za pochopení!
OZVĚNY EKOFILMU promítání
STÍN JAGUÁRA - Slovenský film (2018) 67 minut
Dokumentární film o čtyřech přátelích, kteří se vydali proti proudu amazonských řek přes tajemné pohoří Sierra Maigualida, které ještě žádný Evropan nepřešel. Dostali se do světa jedněch z posledních přírodních indiánů Hodi, kteří přijali odvážlivce mezi sebe a umožnili jim poznat a autenticky zachytit jednoduchost bytí a přinést důležité poznání.
Vstup na promítání zdarma
Masopustní masky
Těšíme se na hojnou účast.
Vstupné 20 Kč.
POZOR změna!!!
Ulička mezi budovami čp. 189 a čp. 43 v Pivovarské ul. uzavřena od 15. 1. 2020 z důvodu rekonstrukce
provoz muzea nepřerušen
Vstup do muzea z ulice Beneše z Loun kolem kostela Sv. Mikuláše
NUTNO obejít - viz. mapa středu města (obr.)
Děkujeme za pochopení
Tvořivá neděle
10 - 17 hodin
Doprovodný program k výstavě "Čas radosti, rozmilosti". Tvoření pro malé i velké.
Vstupné 20 Kč
ŠMODRCHÁNÍ LAMPIČEK V MUZEU
Chcete-li, přijďte si ušmodrchat lampičku.
Přisednout může kdokoliv z příchozích, sám, s ratolestí, s ratolestmi, s rodinou, s přáteli. Mohou jen chvilku posedět, odpočinout si ve vánočním shonu. Mohou, jako my, zkusit vyrobit lampičku pro betlémské světlo, přistrojit (ušmodrchat) zavařovací sklínku provázkem, stužkou, korálky, uchem z bezu. Lampičku si mohou hned odnést a letos i s plaménkem z Betléma.
Sklínky, papírový provázek a pár drobností skauti přinesou. Příchozí si mohou přinést své krášlení, svou sklínku od zamilované marmelády.
Betlémské světlo přinesou skauti a skautky do muzea ve 14:14
VÁNOCE V MUZEU
Od 10 do 17 hodin, adventní trhy
Příprava a ochutnávka viktoriánských vánočních pochutin
10 – 15 hod.
15 hod. Koncert – „Vánoční melodie“ v podání Josefa Bláhy a Marie Wiesnerové.
Doprovodný program k výstavě „Čas radosti, rozmilosti“.
Výroba viktoriánských vánočních dekorací
Hravá sobota
Výroba vánočních dekorací a swap.
10 – 17 hod.
Přineste, co vám doma překáží, odneste, co je vám milé. Aneb návod na to, jak sehnat dárky jednoduše, ekologicky a s radostí.
Beseda k výročí 17. listopadu 1989
Beseda k výročí 17. listopadu 1989 s aktéry tehdejších událostí v Lounech
Dne 24. listopadu 1989 proběhla v Lounech první opoziční demonstrace. Nejen na ni, ale i na následující dny a měsíce přijdou zavzpomínat a s návštěvníky pobesedovat Jaroslav Čása, Vladimír Drápal, Jiří Chrostek, Jan Kerner a Bohumír Roedl. Moderuje Jiří Matyáš.
Mezinárodní Den Archeologie: NAKAMEN
- primitivní technologie doby kamenné - opracování pazourků štípáním a broušení kamenných nástrojů
- oživená historie - řemesla, způsob života a boj v raném středověku
- zahájení archeologického experimentu - uskladnění obilí v různých typech obilných jam
konference: Poohří 9. Paměť a tradice
čtvrtek 10. října
pátek 11. října
Poohří od pravěku do současnosti
Výroba dekorací do pokojíčků
Přijďte s námi oslavit státní svátek poslední doprovodnou akcí k výstavě "Panenky". Budeme vyrábět korálkové i jiné dekorace do dětských pokojíčků. Těšíme se na vás!
KLÁŠTERY A ŘEHOLNÍ ŽIVOT V LOUNECH
od 16.00
opakování historické procházky po Lounech III.
Dva
kláštery v Lounech zničili husité, ale i později u nás působili různí
řeholníci a řeholnice – ať už v duchovní správě nebo či v nemocnici. Po
krátké přednášce se vydáme po jejich stopách na dvůr děkanství, ulicí
Klášterní, kolem špitálu až ke kostelíku 14 sv. Pomocníků. Cena komentované prohlídky 20 Kč – sraz v muzeu v 16 h. Provází ThLic. Jaroslav Havrlant, Th.D.
MLADÝ BADATEL
Kroužek se koná jednou za 14 dní a je určen pro děti
ve věku 9 – 15 let. Na kroužku je
využívána badatelsky orientovaná činnost a cílem kroužku bude rozvíjet a
pěstovat v dětech přirozenou zvídavost z oblasti přírody.
Přihlásit se lze na tel. 777 580 963,
emailu: macova@muzeumlouny.cz nebo v pokladně muzea. Přejeme
příjemný školní rok a těšíme se na spolupráci.
130 let od založení musejního spolku v Lounech
Vstup zdarma
Komentovaná prohlídka výstavy Židé na Lounsku
Josef MOCKER a Louny
Letos v lednu uplynulo 120 let od smrti slavného ale kontro-verzního architekta Josefa Mockera. Tento cítolibský rodák se výrazně podepsal na gotických stavbách celých Čech, ale nezapomínal ani na svůj rodný kraj (dům Sokolů z Mor, kostely sv. Mikuláše a sv. Petra). Provází Jaroslav Havrlant.
Kde: sraz v muzeu (dům Sokolů z Mor)
Cena: 20 Kč
Prohlídky výstav a komentovaná prohlídka DEN ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK
Historická procházka po Lounech III.
KLÁŠTERY A ŘEHOLNÍ ŽIVOT V LOUNECH
Dva
kláštery v Lounech zničili husité, ale i později u nás působili různí
řeholníci a řeholnice – ať už v duchovní správě nebo v nemocnici. Po
krátké přednášce v muzeu se vydáme po jejich stopách ulicí Klášterní,
Benátkami, kolem špitálu až ke kostelíku 14 sv. Pomocníků. Cena komentované prohlídky 20 Kč – sraz v muzeu v 17 h. Provází ThLic. Jaroslav Havrlant, Th.D.
Historická procházka po Lounech II
Na procházce se seznámíme se stavbami, které jsou spojeny s osobností lounského rodáka a architekta Kamila Hilberta (1869-1933). Letos si připomínáme výročí 150 let od jeho narození, 120 let od chvíle, kdy převzal vedení dostavby svatovítské katedrály, a 90 let od jejího úspěšného dokončení. Co vytvořil v našem městě na počátku kariéry? Provází PhDr. Martin Vostřel, Ph.D. Sraz před muzeem v 17 hodin.
Výroba nábytku pro panenky
Rozbzuč Déčko!
Více se dozvíte na www.rozbzucdecko.cz
komentovaná prohlídka výstavy Louny na starých pohlednicích
V úterý 18. června od 17.00 si Vás dovolujeme pozvat na komentovanou prohlídkou výstavy Louny na starých pohlednicích. Provede Vás spoluautor výstavy PhDr. Martin Vostřel, Ph.D. Vstupné 20 Kč.
komentovaná prohlídka výstavy Jan Růžička
NOC KOSTELŮ
15.30–20.30
Autobusem po
kostelech provází J. Havrlant ve spolupráci s Městským informačním
centrem (MIC). Trasa: Dolní Ročov (kostel i klášter) – Horní Ročov –Nový
Hrad – Senkov – Líšťany – Cítoliby.
Zájemci
se přihlásili na MIC (všechna místa již obsazena), svačinu a turistickou
obuv s sebou, odjezd z Komenského nám. v 15:30 h. Předpokládaný návrat
je v 20:30 h.
VYPRODÁNO!
METALURGIA - muzejní noc ve skanzenu
od 15.00 do 22.00
Tavba železné rudy v hliněné peci, extrakce téru ze dřeva, promítání, muzika, vyrábění, vaření...
SLAVNOSTI STEPÍ
Správa CHKO České středohoří a Oblastní muzeum v Lounech
Vás zvou již na 8. ročník Slavností stepí, které se konají v obci Raná a
blízkém okolí v sobotu 18. 5. 2019 od 10 do 17 h.
Během celého dne je pro Vás připraven bohatý program.
Vstup zdarma.
VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU
Od 14.00 vycházka
ŽIVÁ KUŘÁTKA
Živá velikonoční kuřátka se na Vás opět těší v lounském muzeu. Přijďte se podívat na živou velikonoční výzdobu :)
Filmová projekce festivalu „Jeden svět“
Od 16.30
Anoteho archa // Anote's Ark // Matthieu Rytz // Kanada // 2018 // 77 min.
Film je promítán v anglickém znění s českými titulky.
Anote
Tong je bývalým prezidentem Kiribati. Jeho archou je ostrovní stát se
sto tisíci obyvateli, které měnící se klima a stoupající hladina oceánů
připravuje o domov.
Anote dělá maximum pro
záchranu svého lidu, ale ví, že osud neodvrátí...
Po projekci bude následovat diskuse nad environmentální tématikou.
Více o filmu a festivalu „Jeden svět“ na: https://www.jedensvet.cz/2019/filmy-a-z/37961-anoteho-archa
Vstupné na projekci je 80 Kč na osobu.
Zlevněné vstupné pro děti, studenty a seniory je 60 Kč.
RUKODĚLNÁ SOBOTA III
9.30 - 16.30
Přijďte strávit do muzea příjemný den s ukázkami tradičních lidových technik.
Doprovodná akce k výstavě Není vejce jako vejce
Předvádět ve výstavě budou lektorky z Klubu lidové tvorby Praha. Uvidíte zdobení kraslic tradičními technikami...zdobení slámou, jezerní sítinou a vyškrabováním...
Nevíte kam v sobotu ?
Přijďte do muzea !
TVOŘIVÉ VELIKONOČNÍ DÍLNY
Vstup na tvořivé dílny 20 Kč. Pro větší skupiny si rezervujte čas v pokladně muzea, na čísle 415 652 456.
Út 9. 4. Tvořivé dílny Den Země
Den
Země oslavíme u nás v Muzeu ve spolupráci s EC Dymnivka zábavným
recytvořením: ve 45 minutovém programu si společně s dětmi hravou
formou krátce připomeneme, jak pomoci Zemi. Pustíme se do velikonočních kuřátek ze šišek, peří, mechu a kartonu od
vajec...
St 10. - 11. 4. Tvořivé velikonoční dílny
V
prostorách muzea se budou plést pomlázky, zdobit kraslice, péct tlačené
perníky z forem a dělat jarní dekorace. Každý si může odnést svůj
výrobek. Společnost vám budou dělat i živá kuřátka.
OZVĚNY EKOFILMU
Masopustní veselí a swap
Udělejte si doma místo. Budete ho potřebovat.
Společně
vyrobíme masopustní masky a dekorace. (Které vám jistě brzy dobře
poslouží). A budeme swapovat, bazárkovat, recyklovat, ale hlavně
objevovat a odnášet nejrůznější poklady.
Staročeská kuchyně
14 – 17 hodin
Přijďte si do
muzea odpočinout od předvánočního shonu, nabažit se adventní atmosféry a
také vyzkoušet sto let staré recepty. Těšíme se na setkání. Vstupné
dobrovolné.
ŠMODRCHÁNÍ LAMPIČEK V MUZEU
Přisednout může kdokoliv z příchozích, sám, s ratolestí, s ratolestmi, s rodinou, s přáteli. Mohou jen chvilku posedět, odpočinout si ve vánočním shonu. Mohou, jako my, zkusit vyrobit lampičku pro betlémské světlo, přistrojit (ušmodrchat) zavařovací sklínku provázkem, stužkou, korálky, uchem z bezu. Lampičku si mohou hned odnést a letos i s plaménkem z Betléma.
Sklínky, papírový provázek a pár drobností skauti přinesou. Příchozí si mohou přinést své krášlení, svou sklínku od zamilované marmelády.
Betlémské světlo přinesou Skauti do muzea ve 14:14
Vánoční zvyky a ekologické balení dárků
14 - 17 hodin
Přijďte s námi strávit druhou adventní neděli a vyzkoušet si jak tradiční, tak moderní a udržitelné dovednosti.
VÁNOCE V MUZEU
Adventní trhy 10 - 17 hodin.
Komentované prohlídky výstavy Doba dřevěná...doba minulá
9 – 14 hodin
VÁNOČNÍ DÍLNY pro veřejnost
Šití látkových sáčků na pečivo a ovoce
Od 14 hodin
Workshop je
určen všem zájemcům o ekologické nakupování a udržitelný životní styl.
Znalost šití není podmínkou, kurzem vás provedou šikovné lektorky.
Materiál bude na místě k dispozici. Případně je možnost přinést před
kurzem do muzea nepotřebné záclony a plátěné látky, užitečným způsobem
je zrecyklujeme. Děkujeme a těšíme se ?
Křest knihy Louny na starých pohlednicích
Těšíme se na Vaši návštěvu.
LEGIOVLAK – CESTA LEGIONÁŘE
Zájezd na prohlídku Legiovlaku v Rakovníku (připomínka
sibiřské anabáze 1918–1920) a expozici Cesta legionáře na hradě
Křivoklát. Návrat bude spojený s pietním aktem ve Vinařicích věnovaným
Adolfu Svítkovi z Divic, padlému legionáři u Zborova.
cena včetně vstupů 150 Kč
přihlášky v pokladně muzea
tel. 415 652 456; e-mail: pokladna@muzeumlouny.cz
KŘEST KNIHY Legionáři Lounska za samostatnost Československa
Publikace vydaná u příležitosti stejnojmenné výstavy konané ve dnech 25. 9. – 25. 11. 2018 v Oblastním muzeu v Lounech.
Publikace byla vydána s finanční podporou Ministerstva kultury.
MIKROVLNNÝ VESMÍR V ZRCADLECH TELESKOPU ALMA
Již více než pět let zkoumá z chilské pouště Atacama záhady vesmíru obří observatoř ALMA. V tomto mezinárodním projektu pozemní pozorovací astronomie jsou velmi aktivně zapojeni i čeští vědci. O vědeckém využití observatoře ALMA pro výzkum Slunce přednáší astrofyzik RNDr. Miroslav Bárta, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR. Vstup zdarma.
Komentovaná prohlídka výstavy RETROGAMING
Od 17 hodin
ODPOLEDNE S CHOBOTNIČKAMI V MUZEU
Na akci si přineste 100% bavlněnou přízi značky: Camilla natural, Camilla apod. háček č 2,5.
REGISTRACE na: husakova@muzeumlouny.cz, telefon: 778 470 279
MLADÝ BADATEL
OBLASTNÍ MUZEUM V LOUNECH pořádá
PRO DĚTI OD 9 DO 15 LET přírodovědný kroužek.
VEDOUCÍ: Ing. Lenka Macová
DEN: sudý ČTVRTEK
První schůzka 4. 10. 2018
HODINA: 15.30 -17.00
CENA: 200,- Kč za pololetí/ za celý rok 400,-Kč
Přihlásit se lze na tel.777 580 963, email: macova@muzeumlouny.cz nebo v pokladně muzea.
Přejeme příjemný školní rok a těšíme se na spolupráci.
KROUŽEK RUČNÍCH PRACÍ PRO DĚTI I DOSPĚLÉ
Dnes je kroužek naposledy, další setkání bude 11. 9. od 15 hodin.
Nová multikeš Po stopách Matěje Valtery
Lounské muzeum ve spolupráci s Tomášem Čejkou připravilo multikeš odhalující životní osudy největšího českého cukrovarníka Matěje Valtery
KEŠ LOUNSKÉHO CUKROVARU
Lounské muzeum ve spolupráci s Tomášem Čejkou připravilo keš mapující historii lounského cukrovaru
Podařilo
se nám rozjet projekt, jehož cílem je zajímavou formou hledání keší
poodhalit opět o trochu více historii našeho města. Ve spolupráci s
Tomášem Čejkou jsme 19. září 2017 spustili první keš, nazvanou "Zmizelé
Louny #1 - Valteruv cukrovar". Bližší informace
naleznete na internetové stránce https://www.geocaching.com.
MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ
Pro rok 2017, který je výročím řady rozporuplných událostí, bylo zvoleno moto Jak sdělit nevyslovitelné? Muzea a tragické dějiny 20. století.
K oslavám Mezinárodního dne muzeí se připojujeme volným vstupem v muzeu i ve skanzenu.
KROUŽEK RUČNÍCH PRACÍ PRO DĚTI I DOSPĚLÉ
Máte šikovné ruce? Přijďte se naučit háčkovat, plést i vyšívat. Muzeum pořádá zájmový kroužek ručních prací pro děti i dospělé. Setkání probíhají každou středu od 15:30 do 16:30. Zájemci se mohou hlásit v pokladně muzea, na email: husakova@muzeumlouny.cz nebo na tel. 778470279. Více informací v pokladně muzea a na uvedeném mailu a telefonu.
MASOPUSTNÍ PRŮVOD
Lounské muzeum bude spolupořádat s Městskou knihovnou, spolkem Lounští Lounským a Spolkem paní dam a dívek tradiční masopust. Budeme začínat v 9.30 před knihovnou.
EXKURZE NA KARLŠTEJN
VYPRODÁNO!
V neděli 1. května, u příležitosti velké výstavy věnované 700.
výročí narození Karla IV., pořádá muzeum jednodenní exkurzi na Karlštejn. Bude
zajištěn vstup do unikátních prostor kostela Nanebevzetí Panny Marie,
kaple sv. Kateřiny i kaple sv. Kříže. Bližší informace a přihlášky v pokladně muzea.
Jarní prázdniny s muzeem
Příměstský tábor pořádá EC Dymnivka při DDM Postoloprty ve spolupráci s Oblastním Muzeem v Lounech
pro školní děti v době jarních prázdnin 2016
Termín : 29.2. - 4.3.2016
Vedoucí: Z. Parýzková
Doba : Každý den od 8:00 do 16:30 hod.
kapacita : max. 20 dětí, min. 12 dětí
Cena :1.250,- kč (V ceně je každý den oběd, vstupné, cestovné, materiál pro tvoření, pedagogický dozor)
DENDROLOGIE - pravidelné přednášky
Ekocentrum Dymnivka při DDM
Postoloprty ve spolupráci s Oblastním
Muzeem v Lounech nabízí pro všechny
dospělé zájemce pravidelné přednášky se zaměřením na Dendrologii.
Probíhat budou vždy každou první středu v měsíci od 14:00 hod. do 16:00 hod. v budově Oblastního Muzea v Lounech. Přednášky povede ing. Zdeňka Parýzková, Di.S.
ZÁJMOVÉ KROUŽKY
Oblastní muzeum v Lounech ve spolupráci s DDM Postoloprty otevírají zájmové kroužky MLADÝ BADATEL, ZAHRÁDKÁŘ - KVĚTINÁŘ a EKOHRANÍ které budou probíhat v prostorách lounského muzea...