500 let od položení základů chrámu sv. Mikuláše v Lounech

sobota a neděle 12.–13. září 2020

Středověká stavební dílna na Mírovém náměstí
Ukázka výroby a symbolické položení základního kamene

Sobota 12. září
Mírové náměstí 9–19 h.
9:00 Gothien – středověká hudba
9:30 workshop „Historická stavba“ – možnost vyzkoušet si, jak se stavělo ve středověku
10:00 dobové vyměření části půdorysu kostela pomocí středověkých geometrických postupů pod vedením tesařského mistra Petra Růžičky
10.00 komentovaná prohlídka kostela – Ing. Petr Macek, Ph.D.
11:00 Gothien – středověká hudba
11:30 workshop „Historická stavba“ – možnost vyzkoušet si, jak se stavělo ve středověku
13:30 Gothien – středověká hudba
14:00 uvedení středověké stavební dílny
14:15 předvedení tradiční tesařské práce – mistr Petr Růžička
15:00 historická příprava vápenné malty – Ing. Jan Válek, Ph.D.
15:30 ukázka kamenického řemesla – ak. mal. Tomáš Rafl
16:00 symbolické objetí kostela se základním kamenem na káře
16:30 slavnostní položení základního kamene
17:00 Gothien – středověká hudba
17:30 workshop „Historická stavba“ – možnost vyzkoušet si, jak se stavělo ve středověku

Na náměstí bude kromě tesařského dvora s dřevěným jeřábem, historického míchání malty a kamenické hutě také kovář, bednář, hrnčíř-kamnář, gotická hudba, občerstvení a dopoledne farmářské trhy.

kostel sv. Mikuláše, 10–17 h. volně otevřen včetně věže, kůru a klenotnice

10.00 komentovaná prohlídka – Ing. Petr Macek, Ph.D.
19 h. koncert:  Schola Gregoriana Pragensis – Sedm dní na Karlově univerzitě, pod vedením Davida Ebena

Oblastní muzeum v Lounech, 10–17 h. zdarma přístupné
výstava Chrám sv. Mikuláše – koruna města Loun
komentované prohlídky od 12 h. a od 15 h.

V neděli 13. září od 9 h. je v kostele slavnostní bohoslužba k posvícení za doprovodu sboru Harmonie (pod vedením Kateřiny Štolové). Po 10 h. pak průvod na náměstí s ekumenickou modlitbou za město a jednotu křesťanů.

Změna programu vyhrazena

K osobnostem:
Ing. Petr Macek, Ph.D.
Historik umění, který se zaměřuje na dějiny architektury a stavebně-historický průzkum. Působí na Státním ústavu památkové péče v Praze a přednáší na Ústavu pro dějiny umění na Karlově universitě.

mistr Petr Růžička
Tvůrce kamenického jeřábu a káry se od počátku 90. let věnuje tesařské práci a rehabilitaci používání tradičních řemeslných technik. Specializuje se na tvorbu replik historických strojů i celých stavebních konstrukcí historickým způsobem. Obnovoval krovy na Karlštejně, postavil dřevěný most na Krakovci, vyráběl šlapací jeřáb pro Pražský hrad a opravy hradů Točník, Kost či Rožmberk, kde stavěl i dřevěné lešení. Tato historická technická řešení obstála v konkurenci s moderní technikou a ve všech případech s obtížnou dopravní situací byla levnější variantou.

ak. mal. Tomáš Rafl

Autorem základního kamene je akademický malíř a restaurátor Tomáš Rafl. Kromě vlastní malby se zaměřuje na restaurování kamenných a štukových sochařských děl včetně obnovy celých historických objektů. Restauroval např. sochy Matyáše Bernarda Brauna, sekal kopie parléřovských soch pro Staroměstskou věž Karlova mostu a rekonstruoval řadu uměleckých prvků poutního kostela sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou.

Ing. Jan Válek, Ph.D.
Stavební inženýr v oboru architektura a stavitelství. V současnosti vědecký pracovník Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR. Zabývá se výzkumem historických stavebních materiálů, konstrukcí a technologií. Ve výsledcích výzkumu se zaměřuje na zkvalitnění péče o historické památky.

prof. PhDr. David Eben, Ph.D.

Je zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru Schola Gregoriana Pragensis. Působí v Ústavu hudební vědy na Karlově univerzitě, kde přednáší témata spojená s gregoriánským chorálem a liturgií. Kromě toho ve skupině Bratři Ebenové hraje na klarinet.