Exponát měsíce

Hvězdovky (Geastrum)
 

Součástí přírodovědných sbírek muzea je i několik desítek exemplářů hub. Houby jsou usušené vcelku a uložené v papírových pytlících, obálkách nebo krabičkách. Na první pohled zaujmou zvláštní hvězdovky. Patří mezi břichatkovité houby. Jejich vzhled se v průběhu růstu mění podobně jako u známé hadovky. Mladé hvězdovky jsou kulaté. Zralé houby prasknou a rozevřou se do typické hvězdy. Uprostřed cípů je pak tzv. teřich, který můžeme připodobnit k pýchavce. Na vršku teřichu je otvor, odkud se výtrusy práší do okolí. Největší druhy hvězdovek mají po rozevření kolem 10 cm.
 

Hvězdovky jsou poměrně vzácné houby. Rostou od letních měsíců až do pozdního podzimu, takže je můžeme najít i nyní v listopadu. Staré uschlé hvězdovky často na místě zůstanou až do příštího roku. Hvězdovky jsou nejedlé. Neobsahují jedovaté látky, ale jsou natolik tuhé, že se nedají konzumovat.  

 
Více informací o jednotlivých druzích hvězdovek se můžete dozvědět na webu České mykologické společnosti www.myko.cz/myko-atlas/Geastrum/