XII. Lounská Muzejní noc – Železnice

pátek 26. května 2023
Ve spolupráci s dalšími institucemi Vás opět zveme na tradiční večerní program, tentokrát ve znamení Krásy a Železnice. V galerii proběhne přednáška o architektovi, který v Lounech projektoval krásnou železniční kolonii, v muzeu pak bude beseda s pamětníky z řad strojvedoucích, výpravčích i pracovníků lounských dílen. Lze upozornit také na komentovanou prohlídku Muzea Zkamenělý les se zkušeným paleobotanikem.
Pro děti je připraven program v loutkovém divadle a v knihovně.

Upravený program:

17.00 Slavnostní zahájení muzejní noci
na dvoře domu Sokolů z Mor
vystoupí žáci ZUŠ Louny z klavírní třídy Ivany Derflerové

Oblastní muzeum
17.00–22.00 výstavy a expozice
17.15 komentovaná prohlídka výstavy 150 let železnice v Lounech (ThLic. Jaroslav Havrlant, Th.D.)
17.40 komentovaná prohlídka výstavy „Lidičky pohleďte, mistry díla pochvalte“ (Stanislava Profousová)
18.00 komentované prohlídky expozic Za krásou kamenů a Stepi Lounského Středohoří (Ing. Oldřich Janeček, RNDr. Barbora Čepelová)
19.00 komentovaná prohlídka expozice fotografií K. Goszlera (PhDr. Martin Vostřel, Ph.D.)
20.00 přednáška a beseda Vývoj dopravy na Lounsku – cesty a železnice (J. Havrlant a pamětníci: Radoslav Fyman, Jaroslav Salavec, Ivan Votava, Tomáš Studnička, Miroslav Földes a další)

Muzeum Zkamenělý les (bašta u Minigolfu)
17.00–22.00 expozice araukaritu
19.30 komentovaná prohlídka (MUDr. Bořek Zasadil společně s předním českým paleobotanikem doc. RNDr. Jakubem Sakalou, Ph.D.)

Galerie Benedikta Rejta
17.00–21.00 výstava Krása
18.00 přednáška Slavní moderní architekti v Lounech – Jan Kotěra (Ing. arch. Zdeněk Lukeš; nutná rezervace)
21.00 videoprojekce na galerii (Tomáš Vavříček)