Semínkovna

SWAP ČILI PŘINES, VYMĚŇ, ODNES

9. 6. 2019

10 – 17 hodin
Výměna věcí, které už doma nepotřebujete za skutečné poklady, které u nás jistě objevíte. Výměna je zdarma, myšlenka je ekologická, přinesené věci by měly být čisté, kompletní a funkční. Vstupné dobrovolné.

PIKNIK NEJEN PRO ZAHRÁDKÁŘE

8. 6. 2019

10 – 13 hodin
Setkání příznivců Semínkovny, kde si budeme vyměňovat zahradnické zkušenosti a ochutnávat vlastní recepty. Akce je vhodná pro děti a koná se pouze za příznivého počasí. Aktivní zahradničení, ani vlastní semínka či sazeničky nejsou podmínkou. Vstup zdarma.

Narozeninový víkend Semínkovny

16. 3. - 17. 3. 2019

V sobotu 16. 3. zakládáme rodinný sad v zahrádkářské kolonii na Losech, na místě zvaném Óbr louka...

V neděli 17. 3. oslavíme druhé narozeniny Semínkovny v muzeu...

Obě akce jsou vhodné pro děti a začínají v 15 hodin.

Šití látkových sáčků na pečivo a ovoce

18. 11. 2018

Od 14 hodin
Workshop je určen všem zájemcům o ekologické nakupování a udržitelný životní styl. Znalost šití není podmínkou, kurzem vás provedou šikovné lektorky. Materiál bude na místě k dispozici. Případně je možnost přinést před kurzem do muzea nepotřebné záclony a plátěné látky, užitečným způsobem je zrecyklujeme. Děkujeme a těšíme se ?

MÍSTO PIKNIKU SÁZENÍ STROMŮ!

6. 10. 2018

Pozor, DŮLEŽITÉ HLÁŠENÍ: Páteční piknik už vzhledem k chladnému počasí rušíme. Zato všechny zveme na sobotní setkání na Óbr louku (v Lounech v zahrádkářské kolonii na Losech), kde se budou v sobotu sázet nové stromky a hlavně se tu rozhoří oheň, tak nám u našeho poslední outdoorové setkání této sezony nebude zima. Přineste semínka, pracovní náčiní, buřty na oheň nebo "jen" dobrou náladu. Těšíme se.

Zahrádkářský piknik

7. 9. 2018

od 16 hodin
Každý první pátek v měsíci pořádáme v rámci Semínkovny pikniky nejen pro zahrádkáře. Přijďte poznat další zahrádkáře, vyměnit si sazenice, semínka i recepty. Akce je v hodná pro děti. Občerstvení vlastní, vstup zdarma. Pouze za příznivého počasí. Těšíme se na dvorku muzea.    

PIKNIK NEJEN PRO ZAHRÁDKÁŘE

3. 8. 2018

Od 16.00

Přijďte si vyměnit sazenice, zkušenosti či recepty a poznat další zahrádkáře. Vhodné i pro děti. Akce se koná KAŽDÝ PRVNÍ PÁTEK V MĚSÍCI a pouze za příznivého počasí. Vstup ZDARMA.

PIKNIK NEJEN PRO ZAHRÁDKÁŘE

6. 7. 2018

od 16.00

Přijďte si vyměnit sazenice, semínka, zkušenosti či recepty a poznat další zahrádkáře. Vhodné i pro děti. Akce se koná KAŽDÝ PRVNÍ PÁTEK V MĚSÍCI a pouze za příznivého počasí. Občerstvení vlastní, vstup ZDARMA.

Zahrádkářský piknik

4. 5. 2018

od 16 hodin
Každý první pátek v měsíci pořádáme v rámci Semínkovny pikniky nejen pro zahrádkáře. Přijďte poznat další zahrádkáře, vyměnit si sazenice, semínka i recepty. Akce je v hodná pro děti. Občerstvení vlastní, vstup zdarma. Pouze za příznivého počasí. Těšíme se na dvorku muzea.     

workshop DOMÁCÍ SEMENAŘENÍ

21. 4. 2018

V sobotu 21. dubna přijede do Loun botanička a zakladatelka iniciativy Semínkovny Mgr. Klára Hrdá a povede v muzeu odpolední workshop, kde vás naučí pěstovat si semínka pro potřebu svých zahrádek. Nenechte si tuto akci ujít, letos už se v Lounech nebude opakovat!

První narozeniny Semínkovny Louny

15. 3. 2018

Od 17 hodin
Přijďte je s námi oslavit. Můžete se těšit na vystoupení ZUŠ Postoloprty, program pro děti, autorské čtení z knihy Sláma v botách a samozřejmě na dort!

Projekce filmu "Ohrožená semínka"

15. 2. 2018

Od 17 hodin

Kousek za polárním kruhem na ostrově Špicberky stojí betonová stavba připomínající atomový kryt. Nacházejí se v ní tisíce rostlinných semen z celého světa, které jsou tu střeženy před možnými globálními krizemi. Podobných semenných bank je po celém světě několik. Každé semeno totiž v sobě koncentruje a nese minulé životní cykly přírody i člověka a je současně zárodkem budoucích. Proti potravinářským nadnárodním gigantům se zdá jejich boj jako výkřik do tmy. Avšak kdo ví, zda tyto banky nebude lidstvo již brzy nezbytně potřebovat.
Projekci pořádají Semínkovna Louny a Festival Jeden svět. Vstup ZDARMA.

Tady založíme alej

14. 10. 2017

Tady založíme alej, také se Semínkovnou

Kvůli účasti na akci „Tady založíme alej“ nebude v sobotu semínková bedýnka v muzeu. Máte-li zájem o půjčení či vrácení semínek připojte se k nám na zahradě Na Losech viz připojený letáček.

Reportáž z Ovocnářské výstavy

12. 10. 2017

Reportáž z Ovocnářské výstavy v Žatci, které se Semínkovna účastnila. Děkujeme Ing. Kubíkové za pozvání a možnost podílet se na velmi milé akci.
https://www.youtube.com/watch?v=o7Y_5SL7LOM

SETKÁNÍ NA ZAHRADĚ

13. 7. 2017

Jak se fanouškům naší semínkovny daří s pěstováním? Vyklíčila semínka, roste to? Přijďte si (nejen) o tom popovídat s ostatními na první setkání na zahradě, které pořádáme na vznikající permakulturní zahradě v Chlumčanech-Vlčí. Projdeme se zahradou, posedíme pod ořechem, rozděláme oheň, ale hlavně budeme povídat, rozjímat a užívat si léta. :-)
DOPRAVA: autem přes Chlumčany do Vlčí. Zaparkujte u kapličky, odtud po štěrkové cestě do kopce, vstup na zahradu bude označen.

autobus: odjezd 15.38 z Louny, autob. nádraží
příjezd: 15. 56 do Chlumčany, zastávka Vlčí

odjezd 17.58 z Chlumčany, zastávka Vlčí
příjezd 18.16 do Louny, autob. nádraží

KONTAKT: info@slamavbotach.cz, 724 955 373
FB UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/319772318436327/?fref=ts

přednáška Výhody a nevýhody hnojení

25. 5. 2017

Hledáte-li odpověď na téměř hamletovskou otázku: "Hnojit či nehnojit?", přijďte si poslechnout přednášku prof. Hejcmana na toto téma. Přednáška proběhne ve čtvrtek 25. května od 17 hodin, ve výstavních prostorách muzea č. p. 43. Vstupné 20 Kč.

NOVINKY ZE SEMÍNKOVNY

24. 4. 2017

Záznam o tom, jak jsme Semínkovnu prezentovali na Pavlači pořádané v rámci festivalu Jeden svět:
VIDEO

Výlet na Červeňák a oslava Dne Země, opět se Semínkovnou:
Foto

NOVINKY ZE SEMÍNKOVNY

8. 4. 2017

Důležité! V sobotu bude Semínkovna prezentována mimo muzeum v rámci festivalu Jeden svět. Od sobotního odpoledne tedy nebude krabice se semínky v muzeu k dispozici. Děkujeme za pochopení.

Reportáž ve zprávách ftv Prima
začátek reportáže 25 minuta 12 vteřina
Článek na stránkách Českého rozhlasu Sever
Fotografie ze slavnostního zahájení

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ SEMÍNKOVNY LOUNY

16. 3. 2017

Již tento čtvrtek slavnostně otevíráme Semínkovnu. Na program se mohou těšit malí i velcí. Je zajištěno domácí pohoštění i netradiční křest. V gotickém sále lounského muzea v 16:30. Těšíme se na návštěvu.
Video

http://usti.idnes.cz/seminkovna-muzeum-louny-pujcovna-dr7-/usti-zpravy.aspx?c=A170307_2310640_usti-zpravy_vac2