DRAHÉ KAMENY ZA DOBY KARLA IV.

Císař Karel IV. velmi dbal o uměleckou reprezentaci. Čechy oslňovaly vytříbenými díly, která náleží mezi nejcennější poklady gotiky přelomu 14. a 15. století. Dochované středověké inkrustace s drahými kameny jsou světovými unikáty. V roce 1372 byla deskami z drahých kamenů vyzdobena Svatováclavská kaple ve Svatovítské katedrále, která v současnosti ukrývá korunovační klenoty českých králů. Nejskvělejší součást pokladu tvoří královská koruna, zhotovená v roce 1346 ze zlata a posázená drahými kameny a perlami. Pro účely výstav u nás i v zahraničí byla zhotovena na turnovské šperkařské škole věrná kopie, která se představí v lounském muzeu od 10. do 14. října 2013. Na zajímavou výstavu srdečně zvou autor RNDr. Tomáš Řídkošil z Muzea Českého ráje v Turnově a kurátorka Ing. Lenka Macová.