Výstavy

ADOLF BORN ANEB JAK VZNIKÁ POŠTOVNÍ ZNÁMKA

10. 10. - 26. 11. 2017

Unikátní putovní výstava věnovaná grafické tvorbě a návrhům poštovních cenin od Adolfa Borna, plná hravosti, fantazie a inteligentního humoru.
Jste srdečně zváni.

VERNISÁŽ - FOTO

LAJKA A PSÍ KOSMONAUTI

3. 10. - 26. 11. 2017

Na této výstavě k 60. výročí letu Lajky do vesmíru si mohou návštěvníci prohlédnout modely, obrázky, literaturu, poštovní známky atd. z oblasti letů psích kosmonautů do vesmíru. Doplňkovou část výstavy tvoří modely různých raket, sond a přístrojů létajících ve vesmíru, dalekohledů, teleskopů a také kresby dětí.

HORNÍ MĚSTA KRUŠNÝCH HOR

3. 8. - 24. 9. 2017

Dovolujeme si Vás pozvat na výstavu, jež představuje důležité hornické lokality, které vznikly díky těžbě nerostného bohatství na české straně Krušných hor a měly významný vliv na osídlení, hospodářství a kulturu území dnešního Ústeckého a Karlovarského kraje.

BRONZOVÝ POKLAD

18. 7. - 1. 10. 2017

Výstava poprvé představí veřejnosti významný archeologický nález - depot z Líšťan. Ten se svým rozsahem řadí mezi nejvýznamnější nálezy starší doby bronzové.  Výstava je doplněna o prodej replik bronzových šperků a knih „Odívání pravěku“ a „Líšťany. Hromadný nález ze starší doby bronzové“.

LADISLAV NOVÁK

17. 6. 2017

Jednodenní výstava se uskuteční v sobotu u příležitosti slavnostního odhalení pamětní desky Ladislavu Novákovi v den 55. výročí finále MS 1962  v Chile.
Výstava bude v exteriéru města od 10.00 do 18.00 mezi lounským náměstím a muzeem, kde bude vystavena i stříbrná medaile z mistrovství světa.

MĚSTO A KATASTROFY 500 let od velkého požáru Loun

23. 5. - 30. 7. 2017

Louny si letos připomínají 500. výročí svého největšího požáru. V březnu 1517 došlo ke katastrofě, po níž značná část města musela být postavena znovu. Když jsme uvažovali, jakým způsobem Vám tuto pohromu přiblížit, rozhodli jsme se pojmout téma šířeji a připravit výstavu hledající odpověď na otázku, s jakými neštěstími a kalamitami se museli naši předci v Lounech v průběhu staletí vypořádat.
Věříme, že se Vám bude výstava líbit.

ZDRAVÍ Z PŘÍRODY

9. 5. - 9. 7. 2017

Přírodní výstava na bylinkové téma. Magické rostliny, bylinky proti hmyzu i depresi, jak se zdravě opalovat a mnoho dalších rad a nápadů můžete najít v této výstavě. Čekají na Vás i živé bylinky, které si můžete prohlédnout, očichat a třeba i koupit. Výstava je doplněna o interaktivní prvky, takže se nudit nebudete.
Vernisáž

PTÁCI KOLEM NÁS

28. 3. - 14. 5. 2017

Výstava zajímavých fotografií z ptačího světa doplněná muzejními exponáty vycpaných ptáků. Součástí výstavy jsou i práce dětí z mateřských škol a žáků základních škol ze stejnojmenné výtvarné soutěže vyhlášené Ekologickým centrem Dymnivka při DDM Postoloprty ve spolupráci s Městem Louny. Do konce výstavy budou moci návštěvníci výstavy hlasovat o udělení Ceny veřejnosti.

KAREL ROZUM - etnograf Podřipska a sběratel lidových zvyků

21. 3. - 30. 4. 2017

Osobnost Karla Rozuma patří k jedné z nejvýznamnějších postav kulturního života Podřipska konce 19. století a první třetiny 20. století. Kromě jiného se věnoval sběru lidové slovesnosti vázané na jednotlivá roční období, významné svátky a lidové zvyky, které zaznamenával nejen slovem, ale i do detailu provedenou kresbou.  

SLABIKÁŘE Z CELÉHO SVĚTA

31. 1. - 19. 3. 2017

Pozoruhodná sbírka slabikářů – českých i zahraničních – do Loun připutuje od sběratelky Zdeňky Markovičové z Vyškova. Nejen prvňáčky může oslovit, jak se učí číst v nejrůznějších koutech světa.

Reportáž z vernisáže  

HOLUBOVO PUTOVÁNÍ JIŽNÍ AFRIKOU

17. 1. - 12. 3. 2017

Výstava zachycující dva dlouhodobé pobyty Emila Holuba na africkém kontinentě, jeho přístup k organizaci cest, poznávání domorodých kultur a konečně promítnutí Holubových zážitků do unikátních cestopisů, které ovlivnily generace cestovatelů a dobrodruhů. Autorka výstavy, afrikanistka PhDr. Marie Imbrová, doplňuje  výstavu i etnografickými exponáty a literaturou, která se k africkým pobytům Emila Holuba váže. Fotogalerie

VÁNOČNÍ OZDOBY

29. 11. - 22. 1. 2017

Kouzelná vánoční výstava Vám přiblíží, jak vzniká křehká krása skleněných foukaných ozdob. Na výstavě budou k vidění a k prodeji ozdoby rozličných tvarů i pestrých barev, od klasických koulí a špicí až po nejrůznější figurky. Jste srdečně zváni.

VESNICE LOUNSKA OČIMA OLDŘICHA HANUŠE

8. 11. - 8. 1. 2017

Výstava chce představit dosud neznámý soubor kreseb z pozůstalosti Oldřicha Hanuše, architekta, historika a místopisného badatele. Připomene výraznou osobu rodáka našeho regionu a upozorní na jeho dílo. Oldřich Hanuš se specializoval na územní plány vesnic lounského okresu. Jeho studie o osídlení, s rozsáhlým mapovým materiálem, jsou ukázkou, co vše je možné z katastrů vyčíst a objevit.


ROSTLINA VÁNOČNÍ

8. 12. - 7. 2. 2016

Na výstavě si budete moci prohlédnout rostliny a výrobky z rostlinných materiálů, které k Vánocům už neoddělitelně patří. Je také možné, že se i něco nového dozvíte o těchto rostlinách a budete se inspirovat k nové vánoční výzdobě svého bytu.

BETLÉMY RODINY PONCAROVY - 3. část

24. 11. - 24. 1. 2016

Tradiční vánoční výstavu betlémů pro Vás připraví opět manželé Jana a Petr Poncarovi.
K výstavě bude probíhat doplňkový prodej betlémů.