Srdečně Vás zveme na následující akce:

Na vernisážích a akcích budou pořizovány obrazové záznamy pro dokumentační a propagační účely muzea.

PROGRAM NA KVĚTEN

1. 5. - 31. 5. 2025

Egypt – dar Nilu

7. 5. - 20. 7. 2025

 Výstava sběratele Jána Hertlíka vás provede celým obdobím staroegyptské civilizace od dob sjednocení Egypta panovníkem Narmerem, přes pyramidy - velkolepé stavby věčnosti, nejkrásnější ženou Nefertiti, samozřejmě také nesmíme opomenout poklady panovníka Tutanchamona až po období Ptolemaiovců, kteří ukončili jednu egyptskou dějinnou etapu. Vernisáž výstavy proběhne ve středu 7. 5. od 17:00.

Vítání ptačího zpěvu

11. 5. 2025

 od 9.00 exkurze s přírodovědci 


Oblastní muzeum v Lounech a Česká společnost ornitologická vás zvou na komentovanou ornitologickou vycházku. Uvítáme ptáky otevřené krajiny, kteří se právě vracejí ze svých zimovišť. Sraz v 9:00 na odbočce polní cesty ze silnice Bečov–Milá, na severní straně Písečného vrchu. Součástí vycházky bude kroužkování ptáků, průvodcem bude ornitolog Jaroslav Bažant. Doporučujeme vzít si dalekohled a svačinu. 

přednáška Konec 2. světové války v českých zemích

13. 5. 2025

 od 17.00 


Osvobození Československa bylo mezispojeneckou operací, které se kromě Rudé armády a Armády Spojených států účastnily také Československá, Belgická, Polská, Ruská osvobozenecká a Rumunská královská armáda. Zvláště znovuzrození československé armády po šesti letech okupace bylo pro německé okupanty citelným a bolestivým překvapením. Přednáška se věnuje Květnovému povstání a osvobození českých zemí v kontextu závěru bojů druhé světové války v Evropě. Přednáší Mgr. Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.

přednáška Mnichov, Druhá republika a Louny 1938-39

20. 5. 2025

 od 17.00


Přednáška se bude zabývat situací po Mnichovu 1938. Toto období se nazývá Druhou republikou. Z Loun se najednou zásahem mezinárodní politiky stalo pohraniční město. Přednáší PhDr. Michal Pehr, Ph.D.

Výstava Od okupace ke svobodě – Louny za 2. světové války

9. 4. - 8. 6. 2025

 Přiblížíme vám stručně dění v Lounech během šesti let protektorátu, domácí i zahraniční odboj a poslední válečné dny ve městě. Součástí bude cyklus přednášek, který proběhne od dubna do června. K výstavě je připraveno zvláštní vydání Svobodného hlasu. 

Vernisáž výstavy proběhne ve středu 9. dubna od 17 hodin, výstava potrvá do 8. června.

Rozhovor v Ponte Reports s historikem Martinem Vostřelem

 Více než pět let se Martin Vostřel věnuje fotografickému dílu lounského turisty a průkopníka fotografie Karla Gozslera. Jak se po téměř století dostaly fotografie Karla Goszlera na veřejnost a jak to celé začalo? To vše a další zajímavosti se dozvíte v rozhovoru od Ponte Records s názvem „Martin Vostřel – historik: Z fotek se nám zdá doba před 100 lety idylická“



Rozhovor naleznete na odkaze: 
https://www.youtube.com/watch?v=LqvcIihK-8c